Przygoda z kąpielą lodową

Czujesz dreszcze na myśl o zimnie? To powszechne uczucie. Oto Twoja 3-etapowa „podróż”, która pomoże Ci oswoić się z chłodem.

FAZA 1

Planowanie

Stań obok wanny z zimną wodą Tube i przygotuj się do Twojej nowej „podróży”. Obserwuj swoje myśli i reakcje fizyczne, które pojawiają się, zanim jeszcze dotkniesz wody. Wykorzystaj swój oddech czyli Twój największy sojusznik w tej wyprawie. Głębokie oddechy przygotują grunt pod Twoje zanurzenie. Zaakceptuj stojące przed Tobą wyzwanie i ponownie połącz się ze swoim celem. Zaraz zaczynamy.

FAZA 2

Wspinaczka

Wejdź do wanny Tube, weź głęboki oddech a na wydechu zanurz się głęboko, aż znajdziesz się na dnie. Pierwszy kontakt z zimnem może zapierać dech w piersiach, podobnie jak początkowy wysiłek związany ze stromą wędrówką. Jednak ta chwila jest ulotna. Skoncentruj się na głębokich, długotrwałych wydechach, stopniowo przechodząc do uważnych wdechów przez nos i niespiesznych wydechów. Rytm ten poprowadzi Twoje ciało w kierunku spokoju. Potraktuj to jako podróż pod górę lub ściśle określoną sesję treningową, która z czasem przekształci się w Twoją medytację kinetyczną.

Jeśli chodzi o czas trwania zanurzenia, zalecamy stopniowo go zwiększać zaczynając od krótkiego zanurzenia do momentu, w którym możesz jeszcze tolerować dyskomfort. Terapia zimną wodą działa najlepiej przy odpowiedniej kombinacji czasu i temperatury. Być może będzie to na początek tylko 1 minuta zanurzenia. Później stopniowo wydłużaj ten czas, regulując też temperaturę. To trochę jak z wspinaczką górską – najpierw musi pojawić się aklimatyzacja do warunków a potem z każdą kolejną wspinaczką przekraczasz swoje granice. To podejście polegające na powolnym i stałym zwiększaniu wytrzymałości na zimno z czasem zbuduje Twoją odporność psychiczną.

Przykłady temperatury i czasu:

1°C
1 min zanurzenia
3°C
3 min zanurzenia
5°C
5 min zanurzenia
10°C
10 min zanurzenia
FAZA 3

Szczyt

Wyjdź z wanny, kontynuując rytmiczny oddech. Powstrzymaj chęć natychmiastowego sięgnięcia po ręcznik. Jeśli pozwolisz swojemu ciału na naturalną regulację, szybciej wrócisz do równowagi i będziesz mieć mniej dreszczy. Wykonaj kilka przysiadów z ciężarem własnego ciała lub dowolny inny ruch, który uznasz za odpowiedni, aby przywrócić przepływ krwi do kończyn. To właśnie w tym kryje się prawdziwa nagroda, więc zwracaj uwagę na każde doznanie. Rozkoszuj się wzniosłym stanem, który osiągnąłeś i chwytaj dzień z nową energią! Potraktuj ten czas jak chwilę odpoczynku na szczycie góry po wyczerpującej wędrówce.

Cenimy sobie możliwość bezpośredniego kontaktu i rozmowy, dlatego wypełnij formularz i zacznijmy konwersację. Chętnie doradzimy słuchając Twoich potrzeb.

    Napisz do nas