Sauna i kąpiele lodowe w terapii kontrastowej

Spis treści

  • Jak działa terapia kontrastowa?
  • Co to jest hydroterapia kontrastowa
  • Jaka jest różnica między hydroterapią kontrastową a terapią kontrastową?
  • Korzyści zdrowotne z łączenia terapii ciepła i zimna?
  • Jaki jest najlepszy sposób na skorzystanie z terapii kontrastowej?
  • Wskazówki dotyczące skutecznej i bezpiecznej terapii kontrastowej

Jak działa terapia kontrastowa?

Terapia kontrastowa to interwencja regeneracyjna, która powoduje szybkie zmiany w układzie krążenia poprzez wywoływanie zwiększonego krążenia krwi. Osiąga się to poprzez przechodzenie z ciepła do zimna. Podstawową zasadą skutecznej terapii kontrastowej jest zaczynanie zawsze od terapii ciepłem i kończenie terapią zimnem.

  • zanurzenie w ciepłej wodzie
Zanurzenie się w ciepłej wodzie wywołuje odwrotny efekt w układzie krążenia, powodując szybkie rozkurczanie się naczyń krwionośnych – rozszerzenie naczyń krwionośnych.
  • zanurzenie w zimnej wodzie
Zanurzenie części lub całego ciała w zimnej wodzie powoduje obkurczenie małych naczyń krwionośnych zwanych naczyniami włosowatymi – zwężenie naczyń krwionośnych.
Stosowanie naprzemiennej temperatury ciepłej i zimnej wody powoduje również wahania tętna (zanurzenie w zimnej wodzie powoduje przyspieszenie akcji serca, a w ciepłej wodzie jej spowolnienie)

Co to jest hydroterapia kontrastowa?

Terapia kąpielą kontrastową, czasami nazywana hydroterapią kontrastową, polega na naprzemiennym narażeniu ciała na ciepło i zimno przy użyciu wody. Praktyka ta zyskała na popularności ze względu na liczne korzyści dla ciała i mózgu. Naprzemienne narażenie na ciepło i zimno można osiągnąć na dwa główne sposoby: jeden przy użyciu tylko wody, a drugi przy użyciu gorącej sauny przed zanurzeniem w zimnej wodzie.

Jaka jest różnica między hydroterapią kontrastową a terapią kontrastową?

Badania wskazują, że najlepsze efekty hydroterapii kontrastowej uzyskuje się, gdy temperatura gorącej wody utrzymuje się poniżej (40°C), czyli mniej więcej w temperaturze przeciętnej wanny z hydromasażem. Pamiętaj jednak, że dotyczy to tylko terapii kąpielą kontrastową, która różni się od terapii kontrastowej — łączenia gorącej sauny z lodowymi kąpielami.

W porównaniu z gorącymi kąpielami do hydroterapii, gorące sauny wytwarzają suche ciepło o temperaturze około 80°C, co tworzy zupełnie inne doświadczenie. Chociaż temperatury są wyższe, pozostaniesz w gorącej saunie przez około 20 minut przed zanurzeniem w zimnej wodzie, co jest prawie dwukrotnie dłuższym czasem niż ten, który powinieneś spędzić w gorącej wodzie.

Istotną zaletą gorącej sauny w porównaniu z jacuzzi jest to, że podczas korzystania z sauny wdychasz gorące, suche powietrze, dzięki czemu lecznicze właściwości docierają również do Twoich dróg oddechowych.

Korzyści zdrowotne z łączenia terapii ciepła i zimna?

Redukcja zmęczenia po intensywnych ćwiczeniach

Wielu sportowców twierdzi, że hydroterapia kontrastowa łagodzi zmęczenie po treningu. Metaanaliza badań naukowych na temat kąpieli kontrastowych z 2017 r. wykazała, że ​​zawodnicy sportów zespołowych, którzy stosowali rutynę naprzemiennych gorących i zimnych kąpieli, regenerowali się po zmęczeniu w ciągu zaledwie 24–48 godzin po meczu lub treningu. Wykazano tez że samo zanurzenie w zimnej wodzie nie przyniosło takich samych dobrych korzyści w zakresie aktywnej regeneracji.

Ułatwianie regeneracji poprzez zmniejszenie nasilenia bólu mięśni

Uszkodzenia mięśni wywołane wysiłkiem fizycznym to częsty przypadek a jedną z najlepszych metod fizjoterapeutycznych wspomagających regenerację po wysiłku fizycznym jest terapia kontrastowa. Odczuwanie bólu kilka dni po intensywnym ćwiczeniu jest znane jako opóźniony ból mięśniowy (DOMS). Intensywne ćwiczenia powodują uszkodzenie mięśni na poziomie włókien, powodując głęboki ból i sztywność mięśniową, zwiększając prawdopodobieństwo naciągnięcia mięśnia lub kontuzji stawu. Część procesu rekonwalescencji po DOMS obejmuje leczenie bólu, gdy organizm próbuje wyleczyć uszkodzoną tkankę mięśniową.

Aby temu zapobiec, kąpiele lodowe po kąpieli w gorącej wannie lub sesji w gorącej saunie mogą poprawić krążenie krwi tym samym znacząco zmniejszając DOMS. Naukowcy, którzy mierzyli efekty DOMS u sportowców wyczynowych po wykonaniu przez nich wyczerpujących treningów dowiedli, że terapia kontrastowa pomogła złagodzić nasilenie opóźnionego bólu mięśniowego, wraz z towarzyszącym mu osłabieniem. Stwierdzono również, że jest ona skuteczniejsza niż sama bierna regeneracja.

Usuwanie i zapobieganie gromadzeniu się kwasu mlekowego w mięśniach

Intensywne ćwiczenia powodują gromadzenie się kwasu mlekowego w organizmie. Może skutkować to przewlekłym bólem i zmęczeniem mięśni. Skutki nadmiaru kwasu mlekowego można złagodzić odpoczywając, pijąc wodę, przyjmując suplementy magnezu i stosując regularną terapię kontrastową.

Dwa badania naukowe przeprowadzone w 2007 r. wykazały, że terapia kontrastowa pomaga obniżyć poziom kwasu mlekowego w organizmie po intensywnym treningu, dzięki czemu sportowcy łatwiej regenerują się po wysiłku fizycznym, redukując ból mięśni i zmęczenie w porównaniu z bierną techniką regeneracji, taką jak odpoczynek.

Promowanie działania pompowania limfatycznego w celu detoksykacji

Przechodząc z gorącej sauny lub jacuzzi na kąpiel w zimnej wodzie, Twoje ciało uruchamia i pobudza układ limfatyczny. Układ ten szybko zaczyna wypłukiwać wszelkie szkodliwe toksyny, które możesz gromadzić w swoim organizmie, a także wspomaga regenerację zdrowych komórek w całym ciele.

Poprawa krążenia krwi dzięki kąpielom kontrastowym

Dzięki regularnym cyklom pomiędzy gorącym i zimnym środowiskiem, Twoje ciało naturalnie zwiększa przepływ krwi poprzez „działanie pompujące” spowodowane naprzemiennym zwężaniem i rozszerzaniem naczyń krwionośnych. Poprawia to Twoją odpowiedź naczyniową i sercową oraz ogólny stan zdrowia.

Przyspieszenie procesu gojenia urazów sportowych i przeciążonych stawów

Naturalną reakcją Twojego organizmu na urazy mięśni i stawów jest nagromadzenia na uszkodzonych obszarach ustrojowych płynów regeneracyjnych i białych krwinek. Są one niezbędne do właściwej regeneracji tkanki. Czasem jednak mogą one miejscowo narastać do poziomów, które wywierają większy nacisk na uraz niż potrzeba, powodując bolesny obrzęk i sztywność stawów. Na podstawie dowodów z badania z 2016 r. z udziałem 115 osób ze skręceniami stawu skokowego dowiadujemy się , że kontrastowa terapia może pomóc w łagodzeniu bólu po kontuzjach sportowych. W badaniu kontrastowa terapia wodna zmniejszyła obrzęk u uczestników średnio w ciągu zaledwie trzech dni po urazie.

Może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera i demencję

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Wschodniej Finlandii na przestrzeni 20 lat z udziałem ponad 2300 uczestników, dr Jari Laukkanen i współpracownicy odkryli, że regularne korzystanie z sauny 4-7 razy w tygodniu w temperaturze 78°C przez 19 minut obniża ryzyko choroby Alzheimera, a także demencji. Należy pamiętać, że w tym 20-letnim badaniu wykorzystano gorące sauny, a nie gorące wanny, które można wykorzystać w terapii kontrastowej.

Pomaga zachować czystą skórę i młody wygląd

Gdy temperatura skóry spada podczas zimnej fazy terapii kontrastowej, pory skóry się zmniejszają, spowalniając produkcję sebum. Proces ten pomaga zatem zmniejszyć dolegliwości trądziku i innych niedoskonałości skórnych. Gdy na skórze znajdują się zmiany zapalne, terapia kontrastowa pomaga zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie, zapewniając kojącą ulgę podrażnionej skórze.

Jaki jest najlepszy sposób na skorzystanie z terapii kontrastowej?

Jak prawidłowo wykonać zimną kąpiel po sesji w saunie?

Najlepsza formą terapii kontrastowej jest połączenie gorącej sauny z zanurzeniem w zimnej beczce lub kąpieli lodowej w wannie bezpośrednio po niej. Korzyści zdrowotne są udowodnione i są stosowane w wielu kulturach zimnego klimatu od dziesięcioleci, takich jak np. kultura fińska. Przeanalizujmy zatem listę szybkich wskazówek dotyczących skutecznej i bezpiecznej terapii kontrastowej, abyś mógł cieszyć się wszystkimi korzyściami terapii a jednocześnie ograniczając ryzyko zdrowotne do minimum.

Wskazówki dotyczące skutecznej i bezpiecznej terapii kontrastowej

Porady dotyczą terapii kontrastowej z wykorzystaniem gorącej sauny TUBE i zimnej wody w wannach do morsowania TUBE.

  1. Zawsze zaczynaj od sesji w gorącej saunie TUBE. Upewnij się również, że temperatura kąpieli lodowej osiąga wartość w zakresie 3,9 – 12,8°C, aby uzyskać optymalne korzyści. Wanny do kąpieli lodowych TUBE Recovery utrzymują dokładną i stałą temperaturę w granicach 3,9 – 12,8°C w zależności od Twoich preferencji za pomocą kostek lodu lub w pełni zautomatyzowanego systemu chłodzącego korzystającego z podłączonego agregatu z linii TUBE Isotherm

Nasze sauny pozwalają ustawić temperaturę w bezpiecznym zakresie 65 – 80 °C, więc spróbuj tego, co jest dla Ciebie najlepsze. Trzymaj oba urządzenia blisko siebie, aby zminimalizować wszelkie opóźnienia między przejściem z fazy gorącej na zimną.

Gdy Twoja gorąca sauna i wanna do kąpieli lodowej osiągną optymalną temperaturę, wykonaj następujące czynności:

  1. Wskocz do sauny na trzy do czterech minut.
  2. Natychmiast przejdź wanny zimną wodą na jedną minutę lub tak długo jak długo będziesz w stanie to znieść.
  3. Powtórz proces jeszcze trzy lub cztery razy, łącznie przez 20 – 25 minut.

Cenimy sobie możliwość bezpośredniego kontaktu i rozmowy, dlatego wypełnij formularz i zacznijmy konwersację. Chętnie doradzimy słuchając Twoich potrzeb.

    Napisz do nas